چرا به مقاوم سازی نیازمندیم؟

مقاوم_سازی_ساختمان

چرا به مقاوم سازی ساختمان نیازمندیم؟


دلایل زیادی وجود دارند که مقاوم سازی یک ساختمان و یا مقاوم سازی سازه ها را تبدیل به امری ضروری می کنند. بر خلاف تصورات مردم مقاوم سازی مختص سازه های قدیمی نیست ولی باید خاطر نشان کنیم که مقاوم سازی سازه یا مقاوم سازی ساختمان معطوف به قدمت ساختمان نبوده و حتی به تکرار اتفاق افتاده است که ساختمانی قبل از اینکه مورد بهره برداری قرار بگیرد مورد مقاوم سازی قرار گرفته است . از این رو دلایلی که منجر می شود به دنبال یافتن یک روش مقاوم سازی باشیم را باید به خوبی بشناسیم.

 
دلایل نیاز به مقاوم سازی ساختمان یا مقاوم سازی سازه :
1- نیاز به مقاوم سازی ساختمان به جهت خطاهای طراحی
2- نیاز به مقاوم سازی ساختمان بعلت بروز نبودن آیین نامه ها
3- نیاز به مقاوم سازی ساختمان بعلت مشکلات اجرایی
4- مقاوم سازی سازه بعلت مغایرت مشخصات مصالح استفاده شده با مقادیر فرض شده
5- مقاوم سازی ساختمان بعلت اضمحلال مصالح و خوردگی
6- مقاوم سازی ساختمان بعلت افزایش بار بر روی ساختمان
7- مقاوم سازی ساختمان بعلت تغییر در کاربری ساختمان
8- مقاوم سازی ساختمان بعلت نصب تجهیزات
9- نیاز به مقاوم سازی بعلت حوادث غیر مترقبه
10- نیاز به مقاوم سازی ساختمان بعلت تغییر در عضو های سازه ای ( تغییر در سیستم سازه ای مثل حذف یک ستون یا بادبند )

جهت دریافت مشاوره با کارشناسان ما از طریق صفحات مجازی و یا مکالمه تلفنی با شماره 09372335529 در ارتباط باشید .


1- نیاز به مقاوم سازی ساختمان به جهت خطاهای طراحی :
یکی از مواردی که منجر به تقویت سازه میشود ، خطاهای طراحی می باشد . اغلب این خطاها بدلیل عدم شناخت کافی طراح از رفتار سازه و یا محل اجرای عملیات ممکن است بروز کند .
 

2- نیاز به مقاوم سازی ساختمان بعلت بروز نبودن آیین نامه ها :
از بزرگترین مشکلات موجود در عرصه ساختمان ، بروز اشکلات در اجرای المان ها می باشد . این اشکال عمدتا از طرف پیمانکاران بدون صلاحیت رخ می دهد . عدم شناخت کافی و تجربه لازم از طرف مجریان ساختمانی ممکن هست صدمات جبران ناپذیری را وارد نماید .

3- نیاز به مقاوم سازی ساختمان بعلت مشکلات اجرایی :
با گذشت سالیان متمادی از پیدایش بشر و کسب تجربیات او ، هنوز راه طول و درازی در راستای کسب علم پیش رو می باشد . با آنکه علم بشر نسبت به گذشته پیشرفت های بسیاری کرده است ولی یک حادثه ی طبیعی همچون زلزله در اقسی نقاط دنیا آسیب های مادی و جانی بسیاری را به بشر وارد می سازد . تجربه ی هر حادثه ی جدید در عناوین مختلف به انسان کمک می کند تا درک شناخت او از پیرامون محیطش بالا برود . از این رو مهندسین در عرصه ی ساختمان با تجربه های بدست آمده از محیط ( زلزله ، سیل ، طوفان و ...) در بازه های مختلف زمانی بر آن می شوندتا تغییراتی در نگرش های منسوخ گذشته کرده و نگرش های نوین و جدید را تحت عنوان آیین نامه بوجود بیاورند .

4- مقاوم سازی سازه بعلت مغایرت مشخصات مصالح استفاده شده با مقادیر فرض شده :
از دیگر موارد جهت مقاوم سازی ساختمان تغییر در مصالح می باشد . این مورد می تواند استفاده از میلگردهای A2 بجای A3 و یا استفاده از بتن نامناسب یا با مقاومت کمتر باشد .
مسئولیت اصلی ناظر در پروژه ، اعلام تغییرات اجرایی من جمله تغییرات در مصالح مصرفی می باشد تا طبق نظر محاسب سازه ارزیابی گردد که تغییرات فوق الذکر چه تاثیراتی در سازه بوجود آورده است . اگر تاثیرات ملموس و جدی باشد با ارجاع به شرکت مقاوم سازی مورد بررسی و به جهت رفع و مقاوم سازی آن مراتب پیگیری و اقدام می گردد .