مقاوم سازی با ژاکت بتنی

خلاصه

ژاکت بتنی از جمله موارد مقاوم سازی سازه به حساب می رود . این روش علاوه بر افزایش مقاومت خمشی و برشی سازه ، امکان اصلاح باربری ثقلی ستون ها را نیز فراهم می سازد .

از مزایای استفاده از این روش می توان به افزایش سختی سازه اشاره نمود .

اشتراک گذاری
 • توضیحات
 • نظرات

مقاوم سازی با ژاکت بتنی ( افزایش مقطع ) - concrete jacket


از جمله روش های مرسوم در مقاوم سازی سازه های بتنی استفاده از ژاکت بتنی می باشد . در این روش المان های ضعیف مانند تیر - ستون - دیوار برشی و حتی فونداسیون مقاوم سازی می گردند .
ژاکت های بتن آرمه زمانی به کار می روند که ستون ها دچار آسیب دیدگی شدید شده باشند یا مقاومت لرزه ای آنها ناکافی باشد . در صورت امکان ، ژاکت ها دورتادور ستون ها و در غیر این صورت در یک یا چند ضلع ستون اجرا می شوند . در حالت هایی که اجرای ژاکت بتن آرمه فقط به ارتفاع خالص طبقه محدود می شود مقاومت محوری و برشی ستون افزایش می یابد ، ولی مقاومت خمشی در اتصالات افزایش پیدا نمی کند ، بنابراین توصیه میشود ژاکت ها از سقف و دال کف رد شود . باید در نظر داشت که این روش تقویت سبب تغییر در سطح مقطع عضو و به دنبال آن افزایش سختی می شود و به باز توزیع تنش در مقطع می انجامد .

مزایای روش مقاوم سازی با ژاکت بتنی
 1. امکان اصلاح همزمان کلیه مشکلات سختی و مقاومتی در قابهای بتن
 2. اصلاح اتصالات در قابها
 3. امکان اصلاح باربری ثقلی ستونها
 4.  سهولت ایجاد پیوستگی بین اعضا
 5. عدم نیاز به پوشش ضد حریق

معایب روش مقاوم سازی با ژاکت بتنی
 1.  افزایش ابعاد سازه و به هم ریختن معماری ساختمان
 2.  نیاز به تخریب گسترده در عضو و اطراف عضو
 3.  تغییر در سختی سازه و احتمال ایجاد نامنظمی پیچشی در سازه و گسترش نیروهای اضافه در اعضا
 4. افزایش وزن ساختمان
 5. مدت زمان زیاد جهت انجام این روش مقاوم سازی
 6. هزینه ی بسیار بالای انجام این روش مقاوم سازی ( تخریب ، قالب بندی ، بتن ریزی پیچیده ، اشغال فضای مفید و .... )
برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ی اجرا و استعلام قیمت با کارشناسان ما از طریق شماره 09372335529 در ارتباط باشید .

نکات مهم در اجرای ژاکت بتنی
 • در مواردی که نیاز به مقاوم سازی در برابر بار خمشی وجود دارد ، در برقراری اتصال باید دقت بیشتری صورت گیرد تا حتما المان بصورت یکپارچه عمل کند . در برخی موارد با توجه به جزئیات اجرایی طرح ممکن است از کاشت میلگرد و یا روش های دیگر استفاده شود.
 • در هنگام بتن ریزی باید دقت شود که حتما پوشش لازیم برای میلگردهای جدید در نظر گرفته شود تا در برابر خوردگی محافظت شوند .
 • قالب بندی جهت بتن ریزی خصوصا برای المان هایی مانند ستون بهتر است به گونه ای انجام شود که ارتفاع سقوط بتن تا حد امکان کم باشد و ترجیحا از دو یا چند ارتفاع متفاوت بتن ریزی شود .
 • جهت اتصال بتن جدید به قدیم ، بعد از مضرس کاری نیز در صورتی که از رزین استفاده نمی شود ، لازم است سطح بتن موجود نمناک شود تا آب بتن جدید را جذب نکند .
 • مقاومت بتن جدید نباید از مقاومت بتن موجود کمتر باشد .

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ی اجرا و استعلام قیمت با کارشناسان ما از طریق شماره 09372335529 در ارتباط باشید .

لیست نظرات

5/5 0 0 0

محصولات مرتبط